O autorze
Członkini prezydium klubu poselskiego Nowoczesna. Wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Ekonomistka i politolożka z kilkunastoletnim doświadczeniem w zarządzaniu biznesem. Szczęśliwa mama dwóch córek, mężatka.

Budżet nierozwiązanych problemów.

Zdrowie, czyste powietrze, mieszkania to priorytety z expose Premiera Morawieckiego, wcześniej ministra finansów, gospodarki i rozwoju oraz wicepremiera w rządzie Beaty Szydło. Ile z tego jest priorytetem w planie wydatków państwa na rok bieżący? Punkty są, gorzej z pieniędzmi na zmiany. Dzis Sejm kończy prace nad tegorocznym budżetem państwa.

Opieka zdrowotna
Protest rezydentów powrócił, jego forma jest bardziej dotkliwa dla pacjentów. Lekarze nie chcą już pracować ponad siły, domagają się radykalnego zwiększenia środków na zdrowie i życie Polaków.

Dlaczego to tak ważne i pilne?
Według raportu OECD średnio w krajach Unii Europejskiej na tysiąc mieszkańców przypada 3,5 lekarza, w Polsce o jednego mniej. Dokładnie mamy 2,3 lekarza na tysiąc mieszkańców i wciąż ich ubywa. Będzie ich jeszcze mniej bo kolejni opuszczają nasz kraj podejmując pracę za granicą. Będzie ich jeszcze mniej bo rząd obniżył wiek emerytalny i część odejdzie z zawodu. Dla porównania w Norwegii jest 4,5 a w Austrii nawet 5 lekarzy na tysiąc mieszkańców. To 100% więcej niż w Polsce.

Podobnie słabo wygląda statystyka wszystkich pracowników służby zdrowia. W Polsce na tysiąc mieszkańców przypada prawie 25 pracowników służby zdrowia. Mniej jest w Chile (22 osoby) i w Meksyku (13 osób). Po drugiej stronie mamy Norwegię, gdzie na każdy tysiąc mieszkańców przypada ponad setka zatrudnionych w służbie zdrowia czyli 400% tego co w Polsce.

Budżet faktycznie jest za mały.
Nasi sąsiedzi wydają na służbę zdrowia prawie 10 proc. PKB, my o jedną trzecią mniej.
Wliczając wydatki prywatne, na służbę zdrowia przeznaczamy 6,3 proc. naszego PKB. Na 35 państwa ujętych w raporcie OECD, gorzej od nas wypadają tylko Turcja (5,2 proc.), Łotwa (5,6 proc.) i Meksyk (5,8 proc.). Skala dzieląca nas od najlepszych jest zatrważająca.


Mamy za mało sprzętu, za mało pieniędzy, za mało lekarzy i pielęgniarek ale liderujemy w 2 obszarach.

Po pierwsze długości kolejek na planowane zabiegi i operacje.
Po drugie ilości łóżek na mieszkańca, a to najprawdopodobniej oznacza, że przynajmniej okresowo utrzymujemy puste łóżka na pustych oddziałach, które trzeba posprzątać i ogrzać.

Od rozpoczęcia protestu lekarzy słyszymy, że rząd zwiększa wydatki na zdrowie, to spójrzmy:
Rok 2017 – 7 mld 405 mln
Rok 2018 – 7 mld 291 mln
Czyli spadek o ponad 100 mln zł tj. 1,5%.

Minister Radziwiłł zapewne powie ale daliśmy podwyżki dla rezydentów.
Otóż staże podyplomowe, rezydentury oraz szkolenia pielęgniarek i położnych są realizowane z Funduszu Pracy. Budżet funduszu faktycznie wzrósł o niecałe 150 mln zł – dokładnie 7,5 % budżetu strzelnic ministra Macierewicza. Jednak pamiętajmy, że budżet funduszu nie zależy od woli premiera czy ministra finansów ale kondycji rynku pracy. Bezrobocie maleje – fundusz ma więcej pieniędzy.

Zmiany w budżecie Narodowego Funduszu Zdrowia!?
Warto porównać o ile rok do roku NFZ ma wyższy budzet.
Narodowy Fundusz Zdrowia faktycznie dostanie więcej pieniędzy. Jego budżet w 2018 roku wyniesie 77,5 mld zł, więcej o 2,8 mld złotych. Jednak fakt, że będzie ciut więcej pieniędzy na leczenie szpitalne, opiekę długoterminową czy świadczenia rehabilitacyjne to nie dobre serce czy rozsądek premiera ale wyższy pobór składki zdrowotnej. To właśnie składka zdrowotna zasila kasę NFZ-u, a jej wyższy pobór także wynika z dobrej koniunkturą na rynku pracy i spadającego bezrobocia a nie racjonalnego planowania rządu.

Rząd na zdrowie nie dał praktycznie ani nic więcej niż w roku ubiegłym, bo rząd woli wydać na strzelnice, propagandę, nierentowne kopalnie, nowe służby i instytuty w których utworzone zostaną stołki dla kolejnych Misiewiczów.

Walka o czyste powietrze
To kolejny priorytet premiera. Spójrzmy więc ile pieniędzy rząd przeznaczył na walkę o czyste powietrze, na wymianę przestarzałych pieców i kotłów, termomodernizację domów jednorodzinnych oraz redukcję ubóstwa energetycznego.

Łączna kwota przeznaczona na wydatki dotyczące ochrony powietrza to jedynie 200 milionów zł a potrzeby to przynajmniej kilka miliardów złotych rocznie. 200 mln zł to dla porównania 10% wydatków przeznaczonych na strzelnice Macierewicza.

Minister Szyszko zapewne będzie się bronić, że wymiana przestarzałych pieców i kotłów może odbywać się w ramach Funduszu Termomodernizacji. Łączny budżet funduszu to 20,5 miliona złotych. UWAGA! W ubiegłym roku budżet tego funduszu wynosił 66 milionów złotych a więc był ponad trzykrotnie wyższy. Rząd, który zapowiada, że jego priorytetem będzie walka o czyste powietrze ogranicza na ten cel środki.

Tak samo marnie jak finansowanie walki ze smogiem wygląda realizacja ogłoszonych w styczniu ur 14 rządowych rekomendacji antysmogowych.

Jakie efekty ma rząd w tym zakresie?
- żadna rekomendacja nie doczekała się pełnej realizacji,
- zaledwie jedna jest w fazie zaawansowanej,
- a prace nad trzema nawet nie ruszyły.

Czym zajmował się przez 12 miesięcy Minister Szyszko, że nie zdążył? Polowaniami i wycinaniem Puszczy Białowieskiej.

To może walka o polepszenie warunków mieszkaniowych obywateli?
2 stycznia Bank Gospodarstwa Krajowego uruchomił ostatnie środki w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. W puli było całe 381 mln złotych a więc 19% budżetu strzelnic. Zgodnie z przewidywaniami pieniądze wyczerpały się w 2 dni, 4 stycznia było po programie.

Mieszkanie plus?
Finansowanie całości zadań w obszarze mieszkalnictwa, w tym pakietu Mieszkanie Plus, to kwota 2,1 mld zł a więc mniej więcej tyle co na strzelnice w powiatach. Tyle że na 3 mln mieszkań które obiecuje PiS potrzeba 360 mld złotych. Te 2,1 mld zł to nawet jak na wkład własny do kredytu trochę za mało.

Plan PiS na 2018 rok to budzet nierozwiązanych ważnych problemów.
Po kolejnym roku rządów PiSu Polak może i postrzela na strzelnicy ale liczyć na szybką operację, zabieg czy poradę lekarską nie powinien. Postrzela oddychając powietrzem coraz gorszej jakości. Postrzela ale by mieć własne cztery kąty może liczyć tylko na siebie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...